Wielka Brytania stanowi atrakcyjny rynek zbytu dla dostawców z różnych branż. Firmy z Unii Europejskiej chętnie rozszerzają swoją działalność eksportując tam swoje towary. Z jednej strony to realna szansa pozyskania nowej rzeszy odbiorców, z drugiej jednak rynek odgrodzony barierą formalności celnych, podatkowych i prawnych. Te ostatnie pomagamy okiełznać, otwierając przed Wami drzwi do Wielkiej Brytanii.
Branże o największym potencjale
Branża budowlana wyróżnia się jako jedna z najbardziej obiecujących, przewyższając nawet branżę spożywczą, która od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem. Co do tej drugiej warto zwrócić uwagę, że brytyjscy konsumenci preferują łagodniejsze smaki w porównaniu do tych popularnych np. w Polsce.
Branże kosmetyczna i medyczna również odnotowują wysokie wyniki sprzedaży, podobnie jak suplementy diety. Co ciekawe, Brytyjczycy chętnie kupują także dywany.
Panele solarne mają szansę na rozwój na rynku brytyjskim, choć konkurencja z tanimi produktami z Chin jest znacząca. Natomiast branża motoryzacyjna, choć od dawna ma się dobrze, ostatnio wykazuje spadek dynamiki.
Wyzwania handlowe po Brexicie
Od czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wymiana handlowa z tym krajem stała się bardziej skomplikowana. Sprzedaż do Wielkiej Brytanii oznacza konieczność dopełnienia formalności celno-podatkowych, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla eksporterów z UE.
W zależności od rodzaju transakcji oraz ustalonych warunków handlowych Incoterms, eksporterzy z Unii Europejskiej często muszą brać pod uwagę konieczność występowania także w roli importera w Wielkiej Brytanii. Wymaga to uzyskania numeru GB EORI oraz GB VAT, a także rozliczania podatku VAT w Wielkiej Brytanii.
W przypadku szerszej działalności na Wyspach, konieczna może być także rejestracja spółki w UK.
Na osłodę dla przedsiębiorców są też dwie dobre wieści: większość towarów o udokumentowanym pochodzeniu z Unii Europejskiej ma w Wielkiej Brytanii zerowe cło, a i VAT z importu jest w większości przypadków odraczany.
Rola eksportera i importera
Dostawca z Unii Europejskiej może pełnić podwójną rolę - eksportera w kraju UE oraz importera w Wielkiej Brytanii (Incoterms – DDP). W takim przypadku nabywcy z Wielkiej Brytanii kupują towar lokalnie, co jest dla nich wygodne, ale przenosi ciężar obowiązków celno-podatkowych na dostawcę.
Jeśli nabywca z UK zgodzi się wystąpić w roli importera, sprawa jest dużo prostsza, ponieważ to on przejmuje kwestie formalne związane z wprowadzeniem towaru na rynek brytyjski.
Należy rozważyć obie opcje, biorąc pod uwagę oczekiwania nabywców z Wielkiej Brytanii i odpowiednio przygotować się na każdą z tych ewentualności..
Wsparcie dla Unijnych eksporterów
Jeśli planujecie ekspansję na rynek brytyjski, możecie liczyć na nasze kompleksowe wsparcie. Pomożemy Wam przygotować się do wprowadzenia towarów na rynek Wielkiej Brytanii, analizując Wasz plan pod kątem rodzaju produktów, kanałów dystrybucji oraz związanych z nimi formalności celno-podatkowych. Wspólnie z naszym partnerem specjalizującym się w doradztwie podatkowym, zaproponujemy optymalne rozwiązania dla Waszego biznesu. Nasz partner wesprze Was w rejestracji do GB VAT i GB EORI oraz w późniejszych rozliczeniach podatkowych w Wielkiej Brytanii. W razie potrzeby pomożemy również w założeniu spółki w UK. Gdy wszystko będzie gotowe, agenci Derry Bros zapewnią ekspresowe odprawy celne dla całego łańcucha dostaw – od eksportu w kraju wysyłki w UE po import w Wielkiej Brytanii.
Jeśli rozważacie wejście na rynek brytyjski, chętnie porozmawiamy z Wami, doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania i umożliwimy skuteczny start. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.